Hikaye 1910 yılında Mehmet Kızılkaya’nın Kemaliye (Erzincan) Kozlupınar Köyü’nden İstanbul’a göç etmesiyle başlar. Mehmet, İstanbul doğumlu oğulları Hüsnü ve Hakkı ile birlikte artık meşhur olan çorbalarının ilk lezzetini Laleli’deki dükkânlarında tanıttı. Bir asırdan fazla bir süre sonra bu mutfak geleneği gelişmeye devam ediyor.

Restaurant NameSultanahmet Köftecisi
Cuisine TypeTurkish Restaurant
Opening Hours10:00AM – 10:00PM

O ilk günlerde çorba, işyerlerini duayla açmadan önce güne doyurucu bir kaseyle başlayan yerel esnafın en güzel kahvaltısıydı. Bu gelenek, 1950’lerde Millet Caddesi’nin genişletilmesi sırasında Menderes hükümetinin dükkânı kamulaştırmasına kadar yıllarca devam etti.

Kardeşler sonunda yollarını ayırarak çorba yapma maceralarına son verdiler, ancak yeni bir bölümün başlangıcını işaret ettiler. Hüsnü Bey, oğulları Kadir, Güngör, Bekir ve Münur ile birlikte yemek işine yöneldi. Sultanahmet’te bir bina satın alarak Osmanlı Sultanahmet köftesi servis etmeye ve bölgenin zengin sunum geleneklerini yaşatmaya başladılar.

1980 yılında Güngör’ün vefatına ve 2009 yılında Münür’ün ortaklıktan ayrılmasına rağmen miras varlığını sürdürüyor. Bugün Kadir Kızılkaya ve oğlu Hüsnü, Bekir Kızılkaya ve oğlu Mehmet ile birlikte yüzbinlerce müşteriyi memnun etmeye devam ediyor. 2011 yılında tamamen yenilenen işletmesi, eskimeyen, değişmeyen lezzetleriyle tanınan, sevilen bir destinasyon olmaya devam ediyor.

READ  1453 Osmanlı Menü Fiyatları 2024

Nefis Sultanahmet Köfte Lezzetleri

ÖğeTanımFiyat
Sultanahmet Köftesi PorsiyonIzgaradan tabağınıza… Bir lezzet ritüeli280,00 ₺
Mevsim SalatasıHer yerinden sağlıkla fışkıran geleneksel lezzetimiz.80,00 ₺
Şiş kebapKömür ateşinde pişen muhteşem lezzet400,00 ₺
Fasulye salatasıEt söz konusu olduğunda vazgeçilmez bir atıştırmalık90,00 ₺
Tavuk ŞişÇıtır ama yumuşak, sağlıklı, lezzetli…270,00 ₺
Özel İrmik HelvasıTürk tatlısına gelince; aklıma ilk bu geliyor80,00 ₺
PirinçAnnelerimizin mutfağından leziz tereyağlı pilav70,00 ₺
Kemalpasa DessertGittikçe daha fazla yemek isteyeceğiniz geleneksel lezzetimiz80,00 ₺
ÇorbaSıcak bir dokunuş, enfes bir tat60,00 ₺

Similar Posts